Żabie Doły

Żabie Doły to górnośląski zespół przyrodniczo-krajobrazowy, położony na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. Zajmuje obszar o powierzchni 226,2 ha. W lutym 1997 roku wzięto go pod ochronę dla zabezpieczenia tego cennego ornitologicznie terenu.

Większą część Żabich Dołów zajmują hałdy, zapadliska i zbiorniki poprzemysłowe. W ich otoczeniu znajdują się łąki, zadrzewienia, pola uprawne, torowiska, drogi publiczne i nasypy kolejowe. Stawy są idealnym miejscem do gnieżdżenia się licznych gatunków ptaków wodno-błotnych. Zbiorniki wodne porośnięte są głównie trzciną pospolitą oraz pałką wąskolistną i szerokolistną. Natomiast na hałdach występuje niska roślinność.

 

Żabie Doły

Żabie Doły to istny raj dla ornitologów. Występuje tu bowiem 129 gatunków ptaków, z czego 76 to gatunki lądowe. W tym śląskim zespole przyrodniczo-krajobrazowym zimują rzadko pojawiające się w Polsce ptaki, takie jak: kokoszka wodna i bekas. Swoją ostoję mają tu m.in.: bażanty, bąki, białorzytki, błotniaki stawowe, czajki, pliszki żółte, kowaliki, kuropatwy, perkozy, rudziki, słowiki rdzawe, szczygły, zięby, sowy uszate, dzięcioły, mazurki, remizy, trzciniaki, płaskonosy i zauszniki. Fenomenem w tym regionie jest duże zagęszczenie populacji lęgowej bączka, który upodobał sobie teren Żabich Dołów. Wśród ptactwa przelotnego obserwuje się tu: perkoza rogatego, podróżniczka, mewę żółtonogą czy wąsadkę.

W Żabich Dołach występuje ponadto kilkaset gatunków owadów, dwanaście gatunków ślimaków oraz dziewięć gatunków płazów. Z ssaków można tu znaleźć: łasice, tchórze zwyczajne, lisy pospolite, kuny domowe, karczowniki, darniówkę zwyczajną, myszy, nornice, szczury wędrowne, piżmaki, zające, nietoperze, jeże wschodnie, ryjówki aksamitne czy krety. Przejściowo można zaobserwować sarny i dziki.

Główną zmorą tego terenu są nielegalne wysypiska oraz wypalanie traw.

Żabie Doły starają się o uzyskanie statusu rezerwatu.

5 komentarzy

 1. Jan Utikal lipiec 2012 at 07:51 #

  ozdrawiam Serdecznie ,Żabie Doły znam od dziecka ,obecnie spędzam tam z aparatem masę czasu ,prawie od wiosny do jesieni ale ostatnio tj 30. czerwca2012.r. pojawił się Łabędz z żołta obrączką na szyi i moim zdaniem jest tak ciasno zapięta że reszta zwisa skóry tak jakby grubas pasek z spodni zapiął na ostatni guzik ,reakcja tych co go oglądają i robią jemu zdjęcia ja miedzy innymi też budzi taki niesmak i moim zdaniem nie tylko ten ptak powinny być odłowiony i zmienić te jażmo. Pozdrawiam Serdeczni.

 2. Barbara styczeń 2013 at 14:31 #

  na Os. Arki Bozka ul krzyzowa w bliskim sasiedztwie rezerwatu ptactwa wodnego zamierza sie wybudowac firme recyklingowa,uwazam to za “szatanski” pomysl, kto to firmuje? kto dal zgode? NIE ZGADZAMY SIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Gdzie straznicy ochrony przyrody?

 3. witold maj 2013 at 15:21 #

  Zabie Doly to wyjatkowe miejsce. Pare dni temu wybralem sie tam na spacer, milo bylo fotografowac i sluchac ptasiego jazgotu, ale niestety, co krok na brzegu stawow lezy pelno butelek i wszelakich innych smieci. Swiadczy to nienajlepiej o lubiacych sopedzac tu czas ale i wlodarzach miasta, ktorzy powinni dbac o czystosc tego unikatowego miejsca.

 4. Maja sierpień 2013 at 19:40 #

  Na Żabich Dołach strażnika miejskiego nie zobaczysz.
  Śmiecą sami wędkarze zostawiając po sobie sterty butelek i opakowań.
  Do tego można jeszcze dodać poruszanie się na motorach i skuterach w miejscach gdzie jest zakaz ruchu tych pojazdów no i oczywiście wielmożni panowie w swoich wspaniałych samochodach muszą podjechać pod sam staw,a najpierw wjechać pod zakaz bez zezwolenia.
  I oto mniej więcej cały obraz polskiej kultury na Żabich Dołach.
  Jestem na Żabich kilka razy w tygodniu i bardzo mnie boli widząc jak ludzie nie potrafią lub nie chcą szanować tego kawałka wspaniałej dzikiej przyrody.

 5. Marta luty 2014 at 13:47 #

  A teraz zbliża sie kataklizm pod tytułem budowa obwodnicy. Czy już całkowicie w tym kraju, województwie, mieście na głowy poupadali?
  Dlaczego nie szanuje się u nas przyrody?

Zostaw komentarz